História katedry
V akademickom roku 1998/1999 bola vytvorená v rámci študijného odboru Občianska bezpečnosť špecializácia Požiarna ochrana, ktorú garantovala Katedra občianskej bezpečnosti FŠI. K 1. januáru 2001 v rámci transformácie FŠI bola vytvorená Katedra požiarnej ochrany, ktorá garantovala špecializáciu Požiarna ochrana. V marci 2002 bol akreditačnou komisiou akreditovaný samostatný študijný odbor Požiarna ochrana v bakalárskom a v inžinierskom štúdiu.
Katedra požiarnej ochrany v dôsledku organizačných zmien bola k 1. januáru 2003 premenovaná na Katedru požiarneho inžinierstva.
Katedra je profilová, zabezpečuje a garantuje prípravu a vzdelávanie študentov v študijnom odbore Požiarna ochrana.
Katedra teraz
V súčasnosti Katedra požiarneho inžinierstva zabezpečuje štúdium v dennej a v externej forme v bakalárskom stupni a na neho nadväzujúcom inžinierskom stupni. Prvý stupeň vysokoškolského vzdelania - bakalársky, denná forma trvá 3 roky, externá forma trvá 3,5 roka, úspešný absolvent získava titul Bc. (bakalár). Druhý stupeň vysokoškolského vzdelania je pokračovaním prvého stupňa - inžiniersky, denná forma trvá 2 roky, externá forma trvá 2,5 roka, úspešný absolvent získava titul Ing. (inžinier).
Vedecká práca Katedry požiarneho inžinierstva je orientovaná na organizáciu a technické zabezpečenie požiarnej ochrany, protipožiarnu bezpečnosť pozemných stavieb a tunelov na cestných komunikáciách, požiarne inžinierstvo s dôrazom na hasičskú techniku a bezpečnosť v technologických procesoch, záchranné systémy, realizáciu záchranných prác v krízových podmienkach a na pôsobenie jednotiek HaZZ v rámci integrovaného záchranného systému.
Katedra spolupracuje s domácimi aj so zahraničnými partnermi v oblasti ochrany pred požiarmi s VŠB-TU Ostrava v ČR, s Univerzitou v Miskolci v Maďarsku, Wyzsa škola oficerska Wroclav v Poľsku, TU Zvolen, BERG Prievidza, PTEÚ MV SR, SŠPO MV SR Žilina, VUTCH -CHEMITEX Žilina, TENTO a.s. Žilina, PCHZ Moulding. a.s. Žilina a inými.
V prvom a druhom stupni štúdia sa študenti každoročne zapájajú do fakultného kola ŠVOČ. V rámci katedry je využívané špeciálne Požiarno-chemické laboratórium na zabezpečenie pedagogického procesu a vedeckej práce.
Katedra ďalej rozširuje spoluprácu s vysokými školami zaoberajúcimi sa ochranou pred požiarmi v Slovenskej republike a v zahraničí. Katedra sa zapája do riešenia vedeckých úloh, ktorých témy sú stanovené v spolupráci s prezídiom Hasičského a záchranného zboru a pri ich riešení chce spolupracovať i s VŠB TU Ostrava, TU Zvolen a PTEÚ MV SR. Naďalej bude rozvíjať spoluprácu so SŠPO MV SR pri zabezpečovaní praktických úloh výučby, praxí a stáží a pri riešení vedeckých úloh. Nové možnosti spolupráce sa črtajú s VÚTCH Žilina v skúmaní požiarnej odolnosti textilných a umelých vlákien. Dôraz kladieme na spoluprácu s priemyselnými, výrobnými a nevýrobnými podnikmi, v rámci riešenia konkrétnych praktických úloh.