vzdelávacia činnosť

Študijný program Záchranné služby má technologicko-manažérsky charakter, zameriava sa na prípravu odborníkov schopných samostatne plánovať, koordinovať a realizovať, a to teoreticky a  aj prakticky záchranné práce súvisiace s prírodnými katastrofami, s požiarmi a s priemyselnými haváriami.


Absolventi sa môžu uplatniť v štátnej a  vo verejnej správe, v Hasičskom a záchrannom zbore, v integrovanom záchrannom systéme, vo výrobných a v nevýrobných  podnikoch, v prevádzkach  a v iných organizáciách pri vykonávaní súvisiacich špecializovaných činností.
.
 

                        

 Hasičská súťaž – Železný hasič, Zvolen 2006


A
bsolvent prvého stupňa - bakalárskeho štúdia v dennej a externej forme v študijnom programe Záchranné služby je schopný samostatne analyzovať stav a problémy pri vykonávaní záchranných prác a navrhovať opatrenia a realizovať činností, na úseku ochrany pred požiarmi. Absolvent vie odborne riadiť a organizovať činnosť záchranných zložiek integrovaného záchranného systému.

Absolvent druhého stupňa - inžinierskeho štúdia v dennej a externej forme dokáže samostatne analyzovať stav a problémy vykonávania činností a opatrení súvisiacich s poskytovaním pomoci v tiesni ako aj na úseku ochrany pred požiarmi a navrhovať opatrenia, koncepčne a systémovo riadiť činnosť. Má znalosti a schopnosti riadiť tímy záchranárov na celoštátnej úrovni, komplexne organizovať ich činnosť pri haváriách, živelných pohromách a iných mimoriadnych udalostiach.


Absolvent tretieho stupňa štúdia - doktorandského štúdia v dennej a externej forme, ovláda vedecké metódy výskumu, vývoja a riešenia krízových situácií, ktoré vznikajú pri haváriách, požiaroch a mimoriadnych udalostiach v zložitých podmienkach.


Získané teoretické vedomosti si absolventi overujú absolvovaním praxe na Strednej škole požiarnej ochrany Ministerstva vnútra SR v Žiline s využitím jej výcvikového areálu, na krajských a okresných riaditeľstvách Hasičského a záchranného zboru a u záchranných brigád Hasičského a záchranného zboru.


Katedra uskutočňuje výučbu profilových predmetov (anorganická chémia, organická chémia, chémia horenia a hasenia, požiarna prevencia, organizácia integrovaného záchranného systému, neodkladná zdravotná starostlivosť, manažment záchranných služieb, požiarna bezpečnosť stavieb, protivýbuchová prevencia, hasičská technika, taktika pri zásahoch a požiaroch, zisťovanie príčin havárií a požiarov, technológia záchranných prác a pod.) a ďalších odborných predmetov (riešenie krízových situácií prírodných, ekologických, topografia, kartografia a geografické informačné systémy, medicína katastrof, toxikológia, radiačná, chemická a biologická bezpečnosť a pod.). Výučbu uvedených predmetov zabezpečuje aj v ďalších študijných programoch akreditovaných na FŠI.


Katedra organizuje stáže a praxe študentov, vedie študentské vedecko-odborné práce, bakalárske, diplomové a dizertačné práce a zabezpečuje štátne skúšky študentov v bakalárskom a inžinierskom študijnom programe.
V prvom a druhom stupni štúdia sa študenti každoročne zapájajú do fakultného kola Študentskej vedeckej a odbornej činnosti v súťažnej sekcii Záchranné služby. Viacerí študenti boli úspešní i v mimo fakultných súťažiach.

 
Študenti sa úspešne zapájajú do súťaží v hasičskom športe a v súťažiach o Železného hasiča.
V súčasnej dobe je dobudovávané špeciálne Požiarno-chemické  laboratórium, ktoré je využívané na zabezpečenie pedagogického procesu a vedeckej práce.


Požiarno-chemické  laboratórium umožňuje na skúšobnom zariadení testovať reakcie výrobkov na oheň podľa STN EN ISO 11925-2, simuláciu možného úniku vybratej nebezpečnej látky (napr. ropný produkt) jej likvidáciu pomocou sorbentov, stanovenie vybratých fyzikálno-chemických vlastností vybratých požiarno-technických parametrov horľavých látok v kvapalnom a  tuhom skupenstve. Zároveň umožňuje skúmanie tepelných efektov anorganických a organických látok, svetelných efektov procesov horenia vybratých anorganických a organických látok, skúmanie procesov samovznietenia chemických látok bohatých na kyslík.       

            

Požiarno-chemické  laboratórium Katedry požiarneho inžinierstva

 


V laboratóriu sa zabezpečuje výučba predmetov Anorganická chémia, Organická chémia, Chémia horenia a hasenia, Skúšobníctvo v požiarnej ochrane a ďalších predmetov.


Učitelia katedry neustále skvalitňujú a modernizujú obsahovú a formálnu stránku výučby. Prostredníctvom E-learningu, webových stránok a internetu zvyšujú celkovú úroveň vzdelávania a štúdia.