|
|||||
|
Hasičský šport je súčasťou špecializovanej fyzickej prípravy hasičov, obsahujúci beh na 100 m cez prekážky, výstup do 4. poschodia cvičnej veže, štafetový beh na 4 x 100 m a požiarny útok. (vyhláška MV SR č. 611/2006 Z. z.)
Hasičský šport na našej fakulte založili študenti pod vedením Ing. Márie Šimonovej PhD. a Ing. Evy Červeňanovej, ktoré aj naďalej organizujú všetky aktivity študentov zapojených do hasičského športu. Šport je zastrešovaný Ústavom telesnej výchovy, t.j. po zapísaní si predmetu Telesná výchova - Hasičský šport je možné získať 2 kredity za aktívnu účasť počas semestra. Počas výučby sa študenti venujú najmä kondičnej príprave formou hier, ako sú halový futbal, volejbal, basketbal. Ďalej sa zúčastňujú na špecializovaných tréningoch, zameraných na nácvik technických zručností s hasičskou technikou a praktické zvládnutie prvkov hasičského športu. Vďaka výbornej spolupráci so Záchrannou brigádou HaZZ v Žiline a Strednou školou požiarnej ochrany MV SR v Považskom Chlmci majú študenti k dispozícii priestory, materiál a techniku.
Aj keď predmet Hasičský šport je medzi výberovými predmetmi iba druhý rok, záujem prejavili už študenti v roku 2004, kedy sa začali aktívne zapájať do rôznych hasičských súťaží a reprezentovali tak nielen Katedru požiarneho inžinierstva, ale i Žilinskú univerzitu. Od roku 2004 sa študenti zapájajú do súťaže „O putovný pohár katedry požiarnej ochrany – Železný hasič“ vo Zvolene. Ide o silový vytrvalostný a technický hasičský trojboj (študentská obdoba TFA - Toughest firefighter’s alive/najtvrdšie hasičské prežitie, simulácia zásahovej činnosti hasičov). Súťaž pozostáva z 9 disciplín, ktoré sa každoročne opakujú s menšími obmenami: Popis disciplín: - roztiahnutie dvoch 40 metrových „B“ prúdov, - bariéra – výška 2 m (mimo kategórie ženy) - stočenie 2 ks hadíc „C“, do kruhu s určeným priemerom – mimo polospojek, - hammer box – 50 úderov (25 + 25), - prenos figuríny (cca 45 kg), - kladina s rozvinutím 20 metrového „C“ prúdu s pripojením na rozdeľovač, - výbeh na 7 podlažie ŠD BARINY, - vytiahnutie „C“ prúdu pomocou lana na 7 podlažie, - dobehnutie do cieľa Pozn.: Celá trať sa beží s 19kg autonómnym dýchacím prístrojom, ktorý slúži ako záťaž a súťažiaci musia mať oblečený zásahový kabát a prilbu.
Zastúpenie študentov a doktorandov v jednotlivých ročníkoch súťaže:
2004 - 2 účastníci: Juraj Chovanec a Peter Ledinský - umiestnenie: 1.miesto (Juraj Chovanec) a 3.miesto (Peter Ledinský)
2005 - 9 účastníci (8 mužov + 1 žena): Juraj Chovanec, Peter Ledinský, Matej Peniak, Adrián Feja, Ing. Jozef Svetlík, Dušan Drienovský, Ladislav Juráš, Richard Vojakovič + Ing. Mária Šimonová - umiestnenie: muži: 2.miesto (Juraj Chovanec), 3.miesto (Peter Ledinský) ženy: 3.miesto (Ing. Mária Šimonová)
2006 - 16 účastníkov (9 mužov + 7 žien): Juraj Chovanec, Peter Ledinský, Matej Peniak, Ing. Radovan Švach, Adrián Feja, Ladislav Juráš, Ing. Miroslav Kopták, Jakub Lörinc, Richard Vojakovič + Katarína Zwiasová, Ing. Mária Šimonová, Renáta Pitáková, Ľubica Kurčinová, Katarína Jurkechová, Eva Červeňanová, Darina Goliášová - umiestnenie: muži: 1.miesto (Juraj Chovanec), 2.miesto (Peter Ledinský) ženy: 2.miesto (Katarína Zwiasová),3.miesto(Ing.Mária Šimonová)
2007 - 19 účastníkov (14 mužov + 5 žien): Pavol Varačka, František Teplický, Matej Hrnčár, Jakub Lörinc, Tomáš Kucko, Ján Pavlík, Martin Genšor, Richard Vojakovič, Michal Sýkora, Rastislav Chovanec, Lukáš Vrábel, Dominik Novotný, Juraj Ježík, Miloš Adamička + Alžbeta Husovská, Gabriela Mašlejová, Ing. Eva Červeňanová, Soňa Kuricová, Denisa Šúňová - umiestnenie: 2.miesto (Alžbeta Husovská)
2008 - 13 účastníkov (10 mužov + 3 ženy): Školna Tibor, Birčiak Lukáš, Genšor Martin, Mulica Adrián, Kovalíček Ján, Sýkora Michal, Vašíček Miloš, Ježík Juraj, Šebest Vladimír, Gašparovič Ľubomír + Dratnalová Anna, Kuricová Soňa, Portašíková Terézia. - umiestnenie: 2.miesto (Anna Dratnalová)
2009 - 7 účastníkov (6 mužov + 1 žena): Školna Tibor, Birčiak Lukáš, Mulica Adrián, Kovalíček Ján, Mravík Ján, Filip Šebök + Dratnalová Anna. - umiestnenie: výsledky budú doplnené
Od roku 2005 študenti trénujú POŽIARNY ÚTOK s technickou podporou Strednej školy požiarnej ochrany MV SR v Považskom Chlmci a Záchrannej brigády HaZZ v Žiline.
V roku 2006 sa prvýkrát zúčastnili súťaže „Pohár primátora mesta Žiliny – Florián 2006“
Súťažilo jedno mužské družstvo, ktoré úspešne dokončilo útok, avšak na medailových miestach sa neumiestnilo. Zloženie družstva: Ing. Mária Šimonová, Juraj Chovanec, Tomáš Kulík, Alfréd Maga, Ladislav Juráš, Adrián Feja, Peter Ledinský, Peter Škvarka
V roku 2007 sa súťaže „Pohár primátora mesta Žiliny – Florián 2007“ zúčastnili už dve družstvá – ženské a mužské. Obidve dokončili úspešne útok. Zloženie ženského družstva: Ing. Mária Šimonová, Eva Červeňanová, Gabriela Mašlejová, Renáta Pitáková, Ľubica Kurčinová, Hedviga Veselovská, Lucia Vozárová Zloženie mužského družstva: Juraj Chovanec, Tomáš Kulík, Ladislav Juráš, Jakub Lörinc, Matúš Onderko, Dávid Golis, Branislav Bobok
Ďalšia súťaž, ktorej sa zúčastnili študenti a doktorandka FŠI, sa konala v Liptovskom Mikuláši 2.septembra 2007 – XIV. ročník Celookresnej hasičskej nedele. Zloženie družstva: Ing. Mária Šimonová, Peter Šimon, Adrián Feja, Ladislav Juráš, Juraj Chovanec, Alfréd Maga, Peter Škvarka.
2009 V roku 2009 boli študenti na súťaži o pohár riaditeľa SŠPO MV SR, kde sa zúčastnilo 1 súťažné družstvo (8 študentov a doktorandov), Zloženie družstva: Ing. Eva Červeňanová, Ing. Dávid Polorecký, Ing. Martin Mráz, Ivana Gajdošíková, Radovan Kmec, Ján Struhár, Martin Hrnčiar a Ľubomír Gašparovič.
V roku 2008 Fakulta špeciálneho inžinierstva v spolupráci so SŠPO MV SR v Považskom Chlmci usporiadali novú športovo-vedomostnú súťaž dvojíc: „TÍMOVÝ ZÁCHRANÁR“.
Vedomostná časť zahŕňa testy z oblasti právnych predpisov o protipožiarnej ochrane, základy prvej pomoci a hasičskej techniky.
Športová časť sa skladá z nasledujúcich 10 disciplín: - potiahnutie, resp. potlačenie vraku na lane - roztiahnutie „B“ prúdov - beh po kladine - prečerpanie vody pomocou vedra - prechod cez zúžený priestor - stáčanie „C“ hadíc - 15 úderov kladivom v Hammerboxe - odstránenie imitácie nebezpečnej látky - hod granátom na terč - prenesenie figuríny na nosidlách
Do súťaže sa zapojili študenti z FŠI (vrátane 2 zahraničných študentov z Portugalska), TU vo Zvolene, TU v Trenčíne, SŠPO MV SR v Považskom Chlmci a z VŠB v Ostrave.
Súťaže sa zúčastnili dvojice študentov FŠI: Miroslav Beník a Martin Genšor, Tomáš Kucko a Lukáš Vrabel, Peter Ledinský a Juraj Chovanec, Lukáš Vrábeľ a Ľubomír Gašparovič, Juraj Ježík a Pavol Varačka, Miloš Vašíček a Radovan Kmec, Michal Sýkora a Stanislav Ceniga, Gustáv Jambor a Matej Hrnčár, Jakub Lörinc a Richard Vojakovič, Ján Struhár a Ján Pavlík, Dominik Novotný a Klára Treščáková, Branislav Kadík a Peter Hodoň, Bruno Moita a Fabio Grilo (Portugalsko-ERASMUS) Alžbeta Husovská a Denisa Šúňová, Soňa Kuricová a Jana Hudecová
Umiestnenie: 1.miesto-muži (Miroslav Beník a Martin Genšor) 2.miesto-muži (Tomáš Kucko a Lukáš Vrábel) 2.miesto-ženy (Alžbeta Husovská a Denisa Šúňová)
2009 V roku 2009 sa konal II. ročník tejto súťaže. Obmenilo sa niekoľko súťažných disciplín a vedomostné testy boli zamerané na oblasť Nebezpečné látky. Súťaže sa zúčastnilo 36 dvojíc z Českej republiky a Slovenskej republiky.
Športová časť sa skladá z nasledujúcich 12 disciplín: - roztiahnutie „B“ prúdov - prečerpanie vody pomocou vedra - údery ťažkým kladivom v hamerboxe - stáčanie hadíc „C“ - beh po kladine - potiahnutie/resp. potlačenie vraku na lane na určitú vzdialenosť - prechod cez zúžený priestor - prenesenie záťaže/figuríny cez interiér auta - odstránenie imitácie nebezpečnej látky - prechod po 1. poschodí lezeckého trenažéra „Jakub“ - zloženie a nasadenie dýchacieho prístroja - prekonanie výškového rozdielu po krátkom rebríku a beh terénom
Do súťaže sa opäť zapojili študenti z FŠI, TU vo Zvolene, TU v Trenčíne, SŠPO MV SR v Považskom Chlmci a z VŠB v Ostrave.
Súťaže sa zúčastnili dvojice študentov FŠI: Miroslav Beník a Martin Genšor, Tomáš Kucko a Lukáš Vrabel, Kovalíček Ján a Dominik Novotný, Mulica Adrián a Birčiak Lukáš, Vašíček Miloš a Kmec Radovan, Jambor Gustáv a Hrnčár Matej, Ježík Juraj a Struhár Ján, Sýkora Michal a Veselovský Radovan, Mravík Ján a Šuba Tomáš, Šebest Vladimír a Uher Jakub, Kuricová Soňa a Jana Hudecová, Husovská Alžbeta a Šúňová Denisa.
V roku 2008 sa študenti FŠI prvýkrát zúčastnili súťaže v Ostrave „Studentský železný hasič 2008 - 4.ročník soutěže na variaci TFA“
Súťaž pozostávala zo 6 disciplín: - roztiahnutie 2x40 m „B“ prúdov - Hammerbox – muži 50 úderov, ženy 20 úderov - pripojenie hadice „C“ na rozdeľovač - prenesenie hadicových košov cca 40m - prenesenie 80-kg figuríny pomocou Rautekovho vyslobodzovacieho hmatu (muži), ženy ľubovolným spôsobom - výbeh na 10.poschodie rektorátu Pozn.: Celá trať sa beží s autonómnym dýchacím prístrojom, ktorý slúži ako záťaž a súťažiaci musia mať oblečený zásahový kabát, nohavice a prilbu.
Súťaže sa zúčastnili študenti 1. a 3. ročníka FŠI: Tibor Školna (1.BM), Martin Genšor (3.ZS), Lukáš Birčiak (1.DKS), Ján Kovalíček (1.ZS), Michal Sýkora (3.ZS), Adrián Mulica (1.ZS)
2009 V roku 2009 pokračovali študenti v budovaní tradície a opäť sa zúčastnili tejto súťaže v nasledujúcom zložení 4 študenti: Tibor Školna (2.ZS), Lukáš Birčiak (2.DKS), Adrián Mulica (2.ZS), Anna Dratnalová (2.ZS – 3. miesto)
Zamestnanci, doktorandi a študenti KPI sa v roku 2008 zúčastnili 8. ročníka súťaže o „Putovný pohár štátneho tajomníka MV SR“ v Považskom Chlmci. Súťaž pozostávala z dvoch častí.
Prvou časťou bol branný pretek, ktorý pozostával z disciplín: - výmena predného kolesa osobného auta so zadným - beh s dvoma „C“ hadicami cez prekážky - prečerpanie vody pomocou vedra - 15 úderov kladivom v Hammerboxe - rozvinutie a stočenie „C“ hadice - prerezanie dreva pomocou píly (bruchatkou) - hod granátom na cieľ - presunutie zavodnených „B“ hadíc - prenesenie zraneného na nosidlách
Druhou časťou bol požiarny útok – „Hurá systém“ na 3x „B“ hadice
Zastúpenie KPI: zamestnanci – Ing. Dušan Janásek, Ing. Miroslava Vandlíčková, Ing. Linda Osvaldová PhD., Ing. Michal Orinčák PhD., Ing. Jozef Svetlík, doktorandi – Ing. Eva Červeňanová, Ing. Miroslav Kopták, Ing. Radovan Švach študenti – Matej Hrnčár, Bc. Branislav Bobok, Bc. Zdenko Kohút
|